Creation/Dev/Script/Client/TerrainEditor: Difference between revisions
From Graal Bible
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
=TerrainEditor= | |||
Inherits [[Creation/Dev/Script/Client/GuiControl]]. | |||
==Variables== | |||
{| border="1" cellpadding="2" width="100%" | |||
| '''Name''' | |||
| '''Type''' | |||
| '''Description''' | |||
|- | |||
| adjustheightmousescale | |||
| float | |||
| | |||
|- | |||
| adjustheightval | |||
| float | |||
| | |||
|- | |||
| borderfillcolor | |||
| string | |||
| | |||
|- | |||
| borderframecolor | |||
| string | |||
| | |||
|- | |||
| borderheight | |||
| float | |||
| | |||
|- | |||
| borderlinemode | |||
| boolean | |||
| | |||
|- | |||
| brushpos | |||
| string | |||
| | |||
|- | |||
| enablesoftbrushes | |||
| boolean | |||
| | |||
|- | |||
| isdirty | |||
| boolean | |||
| | |||
|- | |||
| ismissiondirty | |||
| boolean | |||
| | |||
|- | |||
| materialgroup | |||
| integer | |||
| | |||
|- | |||
| paintmaterial | |||
| string | |||
| | |||
|- | |||
| processusesbrush | |||
| boolean | |||
| | |||
|- | |||
| renderborder | |||
| boolean | |||
| | |||
|- | |||
| rendervertexselection | |||
| boolean | |||
| | |||
|- | |||
| scaleval | |||
| float | |||
| | |||
|- | |||
| selectionhidden | |||
| boolean | |||
| | |||
|- | |||
| setheightval | |||
| float | |||
| | |||
|- | |||
| smoothfactor | |||
| float | |||
| | |||
|- | |||
| softselectdefaultfilter | |||
| string | |||
| | |||
|- | |||
| softselectfilter | |||
| string | |||
| | |||
|- | |||
| softselectradius | |||
| float | |||
| | |||
|} | |||
==Functions== | |||
==Variables== | |||
{| border="1" cellpadding="2" width="100%" | |||
| '''Name''' | |||
| '''Return Type''' | |||
| '''Description''' | |||
|- | |||
| attachterrain(str) | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| buildmaterialmap() | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| clearmodifiedflags() | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| clearselection() | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| getactionname(int) | |||
| returns string | |||
| | |||
|- | |||
| getbrushpos() | |||
| returns string | |||
| | |||
|- | |||
| getcurrentaction() | |||
| returns string | |||
| | |||
|- | |||
| getnumactions() | |||
| returns integer | |||
| | |||
|- | |||
| getnumtextures() | |||
| returns integer | |||
| | |||
|- | |||
| getterrainmaterials() | |||
| returns object | |||
| | |||
|- | |||
| gettexturename(int) | |||
| returns string | |||
| | |||
|- | |||
| markemptysquares() | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| mirrorterrain(int) | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| popbasematerialinfo() | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| processaction(str) | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| pushbasematerialinfo() | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| redo() | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| resetselweights(bool) | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| setaction(str) | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| setbrushpos(str) | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| setbrushsize(int, int) | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| setbrushtype(str) | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| setlonebasematerial(str) | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| setterrainmaterials(str) | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| undo() | |||
| | |||
| | |||
|} | |||
Revision as of 04:57, 27 January 2006
TerrainEditor
Inherits Creation/Dev/Script/Client/GuiControl.
Variables
| Name | Type | Description |
| adjustheightmousescale | float | |
| adjustheightval | float | |
| borderfillcolor | string | |
| borderframecolor | string | |
| borderheight | float | |
| borderlinemode | boolean | |
| brushpos | string | |
| enablesoftbrushes | boolean | |
| isdirty | boolean | |
| ismissiondirty | boolean | |
| materialgroup | integer | |
| paintmaterial | string | |
| processusesbrush | boolean | |
| renderborder | boolean | |
| rendervertexselection | boolean | |
| scaleval | float | |
| selectionhidden | boolean | |
| setheightval | float | |
| smoothfactor | float | |
| softselectdefaultfilter | string | |
| softselectfilter | string | |
| softselectradius | float |
Functions
Variables
| Name | Return Type | Description |
| attachterrain(str) | ||
| buildmaterialmap() | ||
| clearmodifiedflags() | ||
| clearselection() | ||
| getactionname(int) | returns string | |
| getbrushpos() | returns string | |
| getcurrentaction() | returns string | |
| getnumactions() | returns integer | |
| getnumtextures() | returns integer | |
| getterrainmaterials() | returns object | |
| gettexturename(int) | returns string | |
| markemptysquares() | ||
| mirrorterrain(int) | ||
| popbasematerialinfo() | ||
| processaction(str) | ||
| pushbasematerialinfo() | ||
| redo() | ||
| resetselweights(bool) | ||
| setaction(str) | ||
| setbrushpos(str) | ||
| setbrushsize(int, int) | ||
| setbrushtype(str) | ||
| setlonebasematerial(str) | ||
| setterrainmaterials(str) | ||
| undo() |